Wyrzynanie ząbków to oczywiście bardzo radosna chwila dla rodziców, ale nierzadko również pełna bólu dla dziecka. Ząbkowanie oraz bolesność stałych zębów może znacznie uprzykrzyć nam życie, dlatego też warto wiedzieć jak pomóc sobie i dzieciom podczas takich nieprzyjemnych dolegliwości.

Proces ząbkowania, rozpoczynający się zwykle około szóstego miesiąca życia dziecka zazwyczaj wiąże się z wieloma dolegliwościami, takimi jak swędzenie dziąseł, ślinie czy kaszel. Nierzadko innymi, poważniejszymi objawami ząbkowania mogą być również wysoka gorączka, brak apetytu  czy nawet biegunka. Aby zatem skutecznie ulżyć dziecku w bólu i pomoc mu w zasypianiu, warto znać domowe sposoby na bolesne ząbkowanie.

Podczas wyrzynania pierwszych zębów mlecznych dziecku warto podać gumowy gryzaczek. Przy nasilających się objawach można delikatnie, palcami lub silikonową szczoteczką do zębów masować dziąsła niemowlęcia. Do tego celu warto także użyć kojących i łagodzących żeli lub przegotowanej wody. Nie zapominajmy o równoczesnym dbaniu o higienę jamy ustnej, bowiem poprzez niekorzystne działanie kwasów i cukrów zawartych w pokarmach mleczaki mogą ulegać procesom próchniczym, powodującym nierzadko dużą bolesność.

Najmłodsze dzieci zaczynające ząbkowanie warto także uspokoić i przytulić, co znacznie ułatwi im zaśniecie, nawet podczas przykrych dolegliwości związanych z wyrzynaniem się ząbków. Jeśli po pojawieniu się wszystkich mleczaków zauważymy u dziecka krzywy zgryz lub pociecha będzie skarżyła się na ból, niezwłocznie należy udać się do stomatologa dziecięcego lub ortodonty, który zdiagnozuje problem.

Ab samodzielnie, domowym sposobem znaleźć źródło bólu zęba u dziecka można przykładowo lekko opukać po kolei wszystkie ząbki metalową łyżeczką. Kilkuletnim dzieciom można dla uśmierzenia bólu podać aspirynę lub paracetamol, jednak w ilości nie większej niż podano na opakowaniu. Ostry ból zęba złagodzi także przyłożony do policzka lub żuchwy ciepły termofor, który warto dodatkowo owinąć w ręcznik. Pamiętajmy jednak, iż pewnych środków nie powinno się stosować u małych dzieci. Zrezygnujmy zatem z podawania olejku goździkowego i środków znieczulających miejscowo, które mogą w znacznej mierze uszkadzać wrażliwe dziąsła. Zamiast tego usta można przepłukać naparem z szałwii.