Ząbkowanie okazuje się nierzadko bardzo bolesnym dla dzieci procesem, przypadającym na około 6-7 miesiąc życia. Pojawieniu się pierwszego mleczaka często towarzyszy bowiem ból, gorączka, a nawet biegunka. Jak zatem pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Ząbkowanie składa się z kilku etapów i trwa od kilku do kilkunastu miesięcy, aż do pojawienia się zębów stałych. Często jednak jest to proces bolesny, związany z bólem zębów, opuchlizną i podrażnieniem dziąseł czy nawet gorączką. Warto zatem wiedzieć, jak domowym sposobem radzić sobie z ząbkowaniem u dzieci i niemowląt oraz jak ulżyć dziecku podczas bólu.

Jednym z niepokojących objawów wczesnego ząbkowania może być brak apetytu, spowodowany bolesnością dziąseł. Nie należy w takiej sytuacji zmuszać dziecka do jedzenia. Warto za to użyć odrobiny żelu na ząbkowanie i wmasować go delikatnie w powierzchnię dziąseł. Aby ulżyć dziecku można też podawać mleko z łyżeczki, nie narażając go na ból podczas ssania piersi czy butelki.

Objawem bolesności i zapowiedzią ząbkowania może być również pocieranie policzków i uszu, wskazujące na bolesność wzdłuż nerwów twarzowych. Jednakże jeśli ból będzie się nasilał lub wystąpi dodatkowo gorączka, należy udać się z dzieckiem do lekarza, gdyż może to być symptom np. zapalenia ucha. Wyrzynanie pierwszych zębów mlecznych objawia się również zwiększonym ślinieniem, które z kolei może powodować kaszel u dzieci.

Przy nasilającym się suchym kaszlu, szczególnie jeśli towarzyszą temu kłopoty z oddychaniem niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Niepokojąca jest również podwyższona temperatura podczas ząbkowania, należy jednak pamiętać, iż podwyższenie do wartości około 37-38 stopni Celsjusza nie jest w takim przypadku niebezpieczne. Poważniejsze przypadki, którym towarzyszy nasilony kaszel lub wymioty powinny być skonsultowane z lekarzem.

Podczas ząbkowania może również wystąpić biegunka, spowodowana połykaniem znacznej ilości śliny. Mimo, że jest to problem dość powszechny podczas wyrzynania zębów, długotrwała, ponad 24-godzinna biegunka powinna być bezzwłocznie zgłoszona lekarzowi, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W tym okresie dziecko może mieć również kłopoty z zasypianiem, spowodowane bolesnym opuchnięciem dziąseł.