Aby zapewnić naszemu dziecku zdrowie przez długie lata warto nie tylko zadbać o prawidłową i zbilansowaną dietę oraz aktywny tryb życia. Równie ważne będzie też regularne badanie i sprawdzanie stanu uzębienia, już od najmłodszych lat.

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego to niezwykle ważne wydarzenie, zarówno dla rodziców jak i najmłodszych. Nie zawsze będzie to jednak sytuacja przyjemna, szczególnie jeśli dziecko będzie skarżyło się na silny ból zęba lub inne dolegliwości, nierzadko występujące przy pierwszym ząbkowaniu, takie jak brak apetytu czy podwyższona temperatura ciała. Warto zatem zadbać o to, by pierwsza wizyta dentystyczna przebiegła spokojnie, bez niepotrzebnych stresów i w przyjaznej atmosferze.

Aby zachęcić dzieci do odwiedzenia dentysty czy ortodonty warto odbyć kilka tak zwanych wizyt adaptacyjnych, oferowanych przez większość gabinetów stomatologicznych dla dzieci. Pierwszy termin wizyty powinien być umówiony nie później niż do ukończenia trzeciego roku życia. W tym czasie dziecko przechodzi bowiem tak zwany okres mieszanego uzębienia, którego stan należy skorygować i sprawdzić u specjalisty. Wizyta powinna jednakże odbyć się wcześniej, w przypadku jeśli dziecko skarży się na ból lub pojawiły się pierwsze  problemy z próchnicą lub krzywym zgryzem.

Przed pierwszą wizytą z dzieckiem u stomatologa warto zatem uspokoić je, przede wszystkim tłumacząc co ma na celu takie spotkanie. Dobrze będzie zaznaczyć, iż lekarz jest sympatyczną osobą, która martwi się o zdrowie dziecka i chce mu pomóc. Aby zachęcić pociechę do wizyty kontrolnej warto też przygotować w domu zabawę w dentystę, podczas której zademonstrujemy dziecku, jak będzie przebiegało badanie.

Podczas badania warto wejść wraz z dzieckiem do gabinetu, by uspokoić je w razie konieczności. Podczas boleśniejszych zabiegów warto odwrócić uwagę pociechy, opowiadając na przykład bajkę. Po dzielnym zniesieniu badania można dziecku wręczyć również symboliczną nagrodę za wytrwałość. W ten prosty sposób z pewnością uprzyjemnimy pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem.

Na co dzień należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu zębów i dbałości o higienę jamy ustnej, zarówno przed jak i po wizycie u dentysty. Po kilku miesiącach warto ponownie udać się na kontrolę, szczególnie jeśli dziecku zaczynają już wyrastać pierwsze zęby stałe.