Ząbkowanie jest oczywiście bardzo radosnym dla rodziców, ale nierzadko bolesnym dla dzieci, długotrwałym procesem. Jak zatem prawidłowo rozpoznać objawy ząbkowania i skutecznie pomóc najmłodszym przy najdokuczliwszych dolegliwościach?

Proces ząbkowania u niemowląt rozpoczyna się zazwyczaj mniej więcej około szóstego miesiąca życia, zaś pierwsze zęby mleczne wyrastają około 7-8 miesiąca. Warto jednakże wiedzieć, iż u wcześniaków ząbkowanie może zacząć się znacznie wcześniej, nawet w trzecim lub czwartym miesiącu. Kolejność pojawiania się zębów oraz tempo wyżynania siekaczy i trzonowców uzależniona jest w dużej mierze od genów. Jednakże w razie bardzo bolesnych objawów lub problemów z ząbkowaniem, należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa dziecięcego.

Wielu lekarzy twierdzi, iż najwięcej przypadków ząbkowania przypada na okres około 6. miesiąca życia. Z procesem tym wiąże się pojęcie tak zwanego wieku zębowego, który określa się liczbą zębów +6. Wartość taka powinna być zgodna z wiekiem dziecka (w miesiącach). Zdarza się jednak i tak, iż dzieci już rodzą się z wyrżniętymi ząbkami, lub ząbkują dopiero około 11-12 miesiąca. W takim przypadku może być to jednak bardzo dokuczliwe i bolesne dla dziecka, gdyż jest to okres tak zwanego uzębienia mieszanego, kiedy pojawiać się będą już zęby stałe i trzonowe.

Jednym z pierwszych objawów ząbkowania jest przede wszystkim obfite ślinienie. Dziecko częściej też zaczyna żuć przedmioty lub przygryzać rączki. Dziąsła są zazwyczaj wtedy opuchnięte, zaczerwienione i podrażnione. Podczas bolesności dziąseł i problemów z ząbkowaniem zaleca się używanie łagodzącego żelu, jednak nie częściej niż trzy razy dziennie. Maści takie można zastąpić również delikatnym masażem dziąseł lub gumowym gryzaczkiem. W tym czasie należy również szczególnie dbać o higienę osobistą dziecka, gdyż bakterie z rączek czy przedmiotów mogą dostać się do podrażnionej jamy ustnej, powodując nieprzyjemne infekcje.

Bardzo wczesne ząbkowanie u niemowląt może okazać się niekorzystne dla przyszłego stanu zdrowia ich uzębienia, bowiem tak powstałe mleczaki są słabo zmineralizowane, przez co podatne na urazy mechaniczne i próchnicę. Jeśli dziecko zaczyna późno ząbkować zazwyczaj będzie miało mocne i zdrowe zęby przez długie lata. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie pielęgnować jamę ustną i wyrzynające się pierwsze zęby, by zapobiegać przyszłym infekcjom czy chorobom zębów i dziąseł.