Okres, kiedy wypadają zęby mleczne i zastępowane są one uzębieniem stałym nazywany jest okresem uzębienia mieszanego. Podobnie jak podczas pierwszego ząbkowania, nasze dziecko może zmagać się wtedy z wieloma dolegliwościami, takimi jak opuchlizna i swędzenie dziąseł czy podwyższona temperatura ciała.

Zęby stałe pojawiają się na miejsce mleczaków, które wypadają w pierwszych kilku latach szkolnych dziecka, czyli mniej więcej w wieku od około 7 do 12 lat. Dorosły człowiek powinien posiadać 32 zęby stałe, w tym: cztery siekacze, dwa kły, cztery przedtrzonowce i sześć zębów trzonowych. Kiedy jednak rozpoczyna się ten radosny, ale nierzadko również bolesny okres w życiu najmłodszych?

Oczywiście czas kolejnego ząbkowania, podczas którego wyrzyna się stałe uzębienie uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od przekazanych dziecku genów. Najczęściej jednak pierwsza zmiana zębów mlecznych na stałe odbywa się pomiędzy 6. a 7. rokiem życia, niedługo po wyrośnięciu pierwszych przednich mleczaków. Zęby stałe zastępują dolne i górne trzonowce, następnie, około dwóch miesięcy później wyrzynają się jedynki.

W okresie między 8. a 9. rokiem życia na miejscu wypadających mleczaków wyrzynają się dwójki, czwórki z kolei powinny się pojawić w 11. lub 12. roku. Pod koniec procesu pojawiają się także górne i dolne piątki. Wtedy też warto wybrać się z dzieckiem na konsultacje u stomatologa, który pomoże zniwelować ewentualne skrzywienia zgryzu. Do stomatologa dziecięcego należy wybrać się jednakże niezwłocznie również w przypadku wystąpienia próchnicy, szczególnie atakującej zęby stałe.

Na przełomie 11. i 12. roku życia zazwyczaj wyrzynają się również stałe trójki, czyli tak zwane kły. Zęby trzonowe wyrastają mniej więcej po ukończeniu wieku 12 lat. Na koniec pojawiają się trzecie trzonowce stałe, czyli tak zwane „żeby mądrości”, ósemki. Mogą pojawić się około 18. roku życia lub nie wyrosnąć wcale. Aby zapewnić sobie oraz najmłodszym pociechom zdrowie i komfort na długie lata należy również pamiętać o tym, aby na każdym etapie wyrzynania zębów, zarówno mlecznych jak i stałych odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej.