Pierwsze ząbkowanie to zarówno radosny i bolesny okres w życiu dziecka i całej rodziny. Warto zatem wiedzieć, jak pomagać najmłodszym w dziecięcych dolegliwościach przy ząbkowaniu oraz kiedy i w jakiej kolejności ząbki mleczne będą się wyrzynać.

Pierwszym objawem ząbkowania, występującego zazwyczaj około szóstego miesiąca życia dzieci zaczynają nadmiernie się ślinić, pocierać policzki i gryźć przedmioty. Mogą również nie mieć apetytu oraz wykazywać trudności z zasypianiem. Wszystkie te symptomy sygnalizują szybkie pojawienie się długo wyczekiwanego, pierwszego ząbka.

U większości niemowląt pierwszymi zębami są dolne jedynki, dwójki lub górne jedynki, które wyrzynają się najczęściej między szóstym a siódmym miesiącem życia. Nierzadko ząbki mogą pojawić się dopiero w 10.-11. miesiącu, nie jest to jednak powód do niepokoju. Wtedy też zazwyczaj wyrzynają się również górne jedynki. Kolejnymi zębami mlecznymi są dwójki (zazwyczaj najpierw górne), później czwórki lub trójki (kły, między 15. a 20. miesiącem). Piątki wyrastają pod koniec okresu ząbkowania, czyli około 17-18 miesiąca życia. W końcowym etapie pierwszego ząbkowania wyrzynają się zęby sieczne i przyśrodkowe.

Po ukończeniu pierwszego roku życia i mniej więcej do połowy lub zakończeniu drugiego, dzieci przechodzą drugą fazę ząbkowania, kiedy to pojawiają się zęby trzonowe i nowe kły na miejscu trójek oraz czwórek mlecznych. Drugie, stałe zęby trzonowe (piątki) wyrzynają się w kolejnym ząbkowaniu, około 2-3 roku życia. Kompletny zestaw uzębienia dziecka składa się z siekaczy (ośmiu), kłów (czterech) orz trzonowców (ośmiu).

W okresie dziecięcym następuje wypadanie zębów mlecznych i zastępowanie ich uzębienie stałym. Dorosły człowiek, po całkowitym zakończeniu okresu ząbkowania i wyrzynania, czyli w wieku około 18-19 lat, będzie miał 32 zęby. Niezależnie jednak od etapu, proces ten okazuje się bolesny, dlatego też warto używać specjalnych maści i żeli do higieny jamy ustnej. Delikatne masowanie dziąseł dziecka oraz stosowanie gumowych gryzaków przyniesie ulgę w swędzeniu i pieczeniu.

Warto jednak pamiętać, aby w przypadku jakichkolwiek kłopotów z ząbkowaniem, występowania gorączki lub biegunki oraz podczas wyrzynania się zębów na podniebieniu należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa dziecięcego w celu zdiagnozowania problemu.