Ząbkowanie to ważny czas w życiu całej rodziny. Jednakże z wyrzynaniem ząbków u niemowląt związane są oczywiście oprócz metod łagodzenia bólu i dolegliwości także skuteczne sposoby dbania o higienę jamy ustnej dziecka.

Jako pierwsze ząbki u dziecka pojawiają się mniej więcej w szóstym miesiącu życia tak zwane mleczaki. Po wyrośnięciu zębów należy więc nie tylko zmienić dietę, wprowadzając do niej więcej pokarmów stałych, ale również zapewnić dzieciom higienę, poprzez odpowiednią pielęgnację jamy ustnej, dziąseł oraz nowych ząbków. Cukry i kwasy obecne w wielu produktach spożywczych szkodliwie działają bowiem na szkliwo i przyczyniają się do powstawania próchnicy w wieku dziecięcym.

Aby uniknąć ryzyka wystąpienia chorób uzębienia u niemowląt zaleca się szczególną troskę i pielęgnację zębów. Pierwszym krokiem do zapewnienia pociesze zdrowia i komfortu jest uważne dobieranie składników diety, które powinny zawierać jak najmniejszą ilość cukrów. Do mycia ząbków należy używać ponadto także odpowiedniej, elastycznej i miękkiej silikonowej szczoteczki oraz łagodnej pasty lub żelu na ząbkowanie. Warto jednak wybierać takie pasty dla najmłodszych, które nie ścierają nadmiernie szkliwa i hamują dodatkowo rozwój bakterii w jamie ustnej.

Najlepsze pasty do czyszczenia ząbków malucha to w szczególności produkty nie zawierające fluoru i mentolu. Podczas pierwszego szczotkowania należy również pomóc dziecku przy wypluciu pasty i wody, nie dopuszczając do jej połknięcia. Najlepszym sposobem wspólnego mycia zębów będzie bez wątpienia wykonanie tego w sposób śmieszny lub zabawowy. Zabieg należy powtarzać regularnie, 2-3 razy dziennie.

Podczas bolesnych objawów ząbkowania do pielęgnacji jamy ustnej warto użyć delikatnego gazika lub szczoteczki. Aby złagodzić ból i pieczenie dziąseł można je dodatkowo lekko masować z dodatkiem specjalnego żelu lub przegotowanej wody. Po wyrośnięciu ząbków należy również regularnie wymieniać szczoteczkę, zastępując ją nową, zaś w przypadku zębów stałych – twardszą, wykonaną z syntetycznych włókien.

Pierwsza wizyta u dentysty powinna z kolei przypaść na około 12.-13. miesiąc życia dziecka. Najlepiej do stomatologa będzie udać się wtedy, kiedy pociesze wyrosną już cztery pierwsze, mleczne siekacze. Wczesna konsultacja ze specjalistą pomoże wyeliminować ewentualne nieprawidłowości w uzębieniu oraz zapobiec powstawaniu próchnicy.