Wyrzynanie pierwszych zębów to niezwykle symboliczny czas dla rodziców, choć dla dziecka często związany bywa z dolegliwościami  i bolesnością dziąseł. Dlatego być może warto na tę okazję sprawić pociesze drobny prezent lub podarek, upamiętniający pierwszego mleczaka?

Ząbkowanie związane z oczekiwaniem i determinacją dziecka to ważny etap w życiu całej rodziny. Nic zatem dziwnego, że w tradycji ludowej powstało wiele przesądów i porzekadeł na temat wyrzynania pierwszych ząbków u niemowląt. Wiele z takich zwyczajów kultywowanych jest do dziś, na przykład symboliczne obdarowywanie dzieci i mam w nagrodę za znoszenie dolegliwości i cierpienie podczas ząbkowania.

Ten szczególny czas związany jest między innymi z powiedzeniem, iż szybkie ząbkowanie wróży długie życie i zdrowie. Wczesne pojawienie się zębów mlecznych może jednak według oceny stomatologów dziecięcych wróżyć problem y z próchnicą, bowiem takie zęby są słabiej zmineralizowane i podatne na działanie kwasów i cukrów. Jako ciekawostkę warto dodać, iż według ludowych przesądów, wczesne ząbkowanie zwiastuje również szybkie pojawienie się rodzeństwa dla noworodka.

Mówi się również, iż noworodek powinien dostać od chrzestnych srebrną łyżeczkę, by w momencie ząbkowania móc uderzyć nią delikatnie na szczęście w pierwszego ząbka. Co ciekawe, ojciec dziecka oraz ojciec chrzestny powinni w tym szczególnym dniu obdarować mamę noworodka symbolicznym upominkiem. Ten zwyczaj nierzadko kultywuje się do dziś w wielu rodzinach, dlatego być może warto na tę okoliczność wybrać niewielki podarek dla żony i dziecka.

Mamie ząbkującego niemowlęcia można podarować na przykład elegancką biżuterię – skromny naszyjnik z zawieszką z efektownego kamienia, komplet stylowych kolczyków lub bransoletkę z masy perłowej. Ojciec chrzestny lub znajomi mogą na tę okazję wybrać efektowny bukiet lub kosz prezentowy ze słodyczami. Dla dziecka można z kolei wybrać na prezent za pierwszy ząbek symboliczny dyplom lub maskotkę w kształcie zwierzątka. Praktycznym prezentem okaże się również gumowy gryzaczek, bowiem ząbkowanie będzie miało jeszcze kilka kolejnych etapów, trwających łącznie do około 20. miesiąca życia.